Tomáš Skála
Tomáš Skála se narodil v Mladé Boleslavi a celé svoje dětství prožil v severních čechách ve městě Štětí poblíž Litoměřic. Od mala se zajímal o všechny sporty, zvláště o fotbal a také ho učarovali auta a motorky. Proto se ve svých 14 letech v Děčíně vyučil oboru automechanik a provozoval toto řemeslo necelé dva roky. Poté přišel zlom v jeho životě, kdy nabral směr západní čechy a vojenskou základní službu nastoupil v Aši. Nedaleko bylo městečko Luby u Chebu, kde poznal svoji manželku Martinu Lupačovou, dceru známého mistra houslaře Emila Lupače.
V roce 1990 nastoupil do závodu Cremona Luby na výrobu hudebních nástrojů. Během čtyřletého zaměstnání, dálkově vystudoval houslařskou školu v Lubech a poté pracoval v soukromé fimě česko-korejské, kde se tvořili špičkové housle. Od roku 1997 se houslař Tomáš Skála osamostatnil a pracuje ve svém ateliéru, společně se svým tchánem a zároveň učitelem, věhlasným mistrem houslařem Emilem Lupačem.
Kruh umělců houslařů
Na přelomu tisíciletí absolvoval aprobační zkoušku v ateliéru Tomáše Pilaře v Hradci Králové a na jejím základě byl přijat do Kruhu umělců houslařů. Což je společenství zhruba čtyřiceti nejlepších houslařů v České republice. Po tomto čase může užívat titul „Mistr houslař“ v tomto krásném oboru houslařském.
Mistr houslař Tomáš Skála představil své nástroje na mezinárodní výstavě v Německu, Holandsku a také se zúčastnil houslařských soutěží v Čechách, německém Mittenwaldu i americkém Utahu. Jeho nástroje se vyznačují zejména tónovou vyspělostí a pečlivým vypracováním nástrojů. Při stavbě těchto instrumentů vychází z klasických italských modelů „Stradivari a Guarneri“.
Stradivari & Guarneri
Tomáš Skála staví housle dle modelu A. Stradivariho z roku 1720 nebo modelu J. Guarneri z roku 1743, případně model J.B. Guadagnini z roku 1779. Pro violu o délce korpusu 39cm a 42,5cm používá model A. Stradivari a pro violu o délce korpusu 40,7 cm užívá model J. Guarneri, který je nejrozšířenější a nejčastěji doporučovaným nástrojem tohoto rozměru. Violoncella staví podle modelu A. Stradivari, mírně upraveném s délkou chvějící se struny 68cm – 69,5cm a není problém postavit 7/8 cello dle modelu A. Stradivari s délkou chvějící se struny 66cm. Kontrabasy zhotovuje podle modelu Johana Biny z roku 1877, velikost 3/4 s menzurou chvějící struny 106cm. Tyto nástroje jsou nalakovány lihovo – olejovymi laky, buď v plnolaku nebo je také možno na přání, nástroje tzv. nastařit. Krásy a zralosti tónu těchto instrumentů je docíleno laděním resonančních desek kombinací generátoru, poklepu a citu v tento nádherný materiál, jakým dřevo skutečně je.
Na mistrovské nástroje Tomáše Skály hrají umělci z České republiky, Slovenska, Německa, Španělska, Holandska, USA, Kanady, ale i dalekého Taiwanu, Jižní Koreje či Japonska.
Tomáš Skála má se svou manželkou Martinou Skálovou (roz. Lupačovou) dvě děti, dceru Michaelu, která se zajímá o pedagogiku, hudbu a sport a syna Tomáše, pro kterého jsou hlavnímy zájmy sport a hudba, ale v čase budoucím, chce pokračovat ve stopách svého pradědy, dědy a otce v oboru tak krásném, jako houslařství určitě je.
Napsali o nás
Žijeme regionem…
https://www.zijemeregionem.cz/pribeh/violin-schonbach/
FINMAG…
Český rozhlas…
iDnes…
BYZNYS…
https://byznys.hn.cz/c1-20968840-luby-u-chebu-jsou-stale-mekkou-houslaru
LIDOVKY.cz…
Město Štětí (prosincové vydání)…
© 2023 by Tomáš Skála. All Rights Reserved.